Februar 1975: Veliki indijski književnik-nobelovac Rabindranat Tagore (1861-1941) krajem 1926. godine, putujući po Evropi, proveo je nekoliko dana i u Jugoslaviji.
"Ujutro 13. novembra stigao je u Zagreb vlakom iz Budimpešte", beleži zagrebački Obzor u izveštaju posvećenom Tagorinom predavanju održanom u Glazbenom zavodu. "Prošetao se kroz grad i privukla ga je jedna radnja s izloženim predmetima narodne radinosti; ustanovio je da su motivi na narodnim vezovima veoma slični hindustanskim, pa je kupio nekoliko komada.
Uveče je predavao o modernoj civilizaciji u prepunoj dvorani Glazbenog zavoda. Kako je zanimanje bilo veliko i mnogo radoznalih ostalo pred vratima, Tagore je otputovao iz Zagreba u Beograd posebnim salonskim kolima ...
U Beograd je stigao u deset sati uveče, i tu je opet srdačno dočekan na stanici. Idućeg jutra intervjuisao ga je pesnik i novinar Stanislav Vinaver, a u 12 sati govorio je s predstavnicima štampe..."
Tom prilikom raspoloženi Tagore je, između ostalog, rekao:
- Nisam dugo među vama, ali već mogu slobodno da vam iznesem svoje prve impresije. Vi ste ovde sasvim drugi ljudi od onih na Zapadu. Njihova civilizacija je stara, izrađena, mehanička. Sve je kod njih ukalupljeno.
O svemu je razmišljano, o svemu je stvoren određen pojam i više nema neke nove, svežije, bujnije nacije, koja bi ozarila mehanizam Zapada ...
A vi? Vi na Balkanu, više ste primitivni, mladi, bujni, u toku razvijanja. Još se formirate. Na sreću, niste dostigli vrhunac civilizacije, vaše civilizacije, koju ćete vi dati. I tako takvi ste spontani, ekspresivni, stvaraoci.
Vas vidim kao kristal. Kroz vašu dušu, dar mladosti, mogu da gledam novu kulturu u toku stvaranja. Sviđa mi se što kod vas još nije sve uravnoteženo. To je znak mladosti, koja obezbeđuje u budućnosti zrelu, solidnu starost, sa jakom, novom kulturom i civilizacijom, koja može premašiti i zapadnu ...
*****
Istog dana na ručku, koji je priredio beogradski Pen klub, mladi pisac Branimir Ćosić napravio je skicu Tagorinog lika koji je veliki indijski književnik potpisao.
A uveče Tagore je u dvorani Novog univerziteta (današnja sala Narodnih heroja) održao predavanje "O značaju umetnosti".
Dok su odjekivali oduševljeni pozdravi Tagori, tri studentkinje književnosti u narodnoj nošnji predale su pesniku bukete cveća i njegovu sedu glavu okitile lovorovim vencem.
Veoma dirnut ovom pažnjom, Tagore se, skrstivši ruke na indijski način, duboko poklonio, a zatim pročitao nekoliko svojih pesama na bengalskom.
Na kasnije održanom banketu Tagore je rekao da će čuvati lovorov venac kao simbol prijateljstva između naroda Jugoslavije i Indije.
Tekst: K. D., obrada: Yugopapir (Dečje novine, 1975.)